Kalıpçılık ve Döküm

Sektörler

Kalıpçılık ve Döküm

Kalıplama, birçok ürünün hızlı ve ekonomik bir şekilde istenilen özelliklerde üretilmesi için en uygun yöntem olarak ilk çağlardan itibaren kullanılıyor. Günümüzde ise, bilgisayar destekli tasarım, mühendislik ve üretim, modern kalıp sektörünün temeli haline gelmiş durumda. Bu şekilde, en az maliyetle ilk seferde hatasız kalıplar üretilebiliyor.


Döküm sektörü de otomotiv başta olmak üzere, birçok sektör için parça sağlayan, yüksek kapasiteli ve seri üretim yapan, ihracat potansiyeli yüksek, “tam zamanında teslimat” yapmak zorunda olan işletmelerden oluşuyor.

Siemens NX, bu sektörlerin kalıp tasarımında ve üretiminde en büyük destekçisidir. Siemens NX içerisinde kalıpçılık için geliştirilmiş iki adet özel modül bulunuyor.

NX Moldwizard, plastik ve metal enjeksiyon kalıp tasarımının her aşamasını hızlı çözümlerle destekleyip standart parçaların montaja kolayca dahil edilmesini sağlar. Moldwizard, kalıp tasarım sürecinde %90’a kadar zaman tasarrufu sağlayarak maksimum verimde çalışmanızı sağlar. Yazılım, işlemleri otomatik olarak hallederken aynı zamanda kullanıcıya da tasarımın herhangi bir aşamasında müdahale şansı vererek kullanıcının kendi kafasındaki tasarımı ekrana aynı şekilde yansıtabilmesine olanak tanır. Türkiye’de piyasaya çıktığı ilk günden bu yana çok büyük ilgi gören Moldwizard şu anda 250’ye yakın kalıpçıda kullanılmaktadır.

NX Progressive Die Wizard, sac kalıpçılığının ihtiyaçlarına göre geliştirilmiş bir modüldür. Sac Kalıbı tasarımı yapılırken kullanılabilecek her adım bu modülün içinde standartlaştırılmış bir şekilde kullanılabilmektedir. Tasarımın dışında sac parçanın elde edilebileceği minimum boyuttaki sac, bitmiş kalıbın simülasyonu, gerekli basma kuvvetlerinin hesaplanması gibi özelliklere de sahiptir. Aynı zamanda Quick Quotation özelliği ile tasarım aşamasında hızlı tekliflendirme yapabilmek de mümkündür.

ÜRÜNLER
Siemens NX CAD
Siemens NX CAM 3 Eksen
Siemens NX CAM 5 Eksen
Siemens NX Moldwizard
Siemens NX Progressive Die Wizard